Předtím, než si začnete vytvářet seznam činností, ke kterým jsme vám dali první podnět, přečtěte si níže uvedené pokyny o bezpečném provádění těchto aktivit - až si vyberete kteroukoliv z nich, dělejte ji bezpečně!
1. Před zahájením aktivity organismus zahřejte. Předejdete tím možnému zranění nebo poranění.
2. Pokud se necítíte dobře, ukončete cvičení a vyhledejte pomoc.
3. Pijte dostatečné množství vody, zejména v horkém počasí.
4. Necvičte těsně po konzumaci větší porce jídla.
5. Než se pustíte do jakéhokoliv cvičebního programu, konzultujte svoji fyzickou kondici se svým lékařem nebo svým poradcem
6. Nepřehánějte to - příliš mnoho příliš rychle organismu, který jinak vede sedavý způsob života, nijak neprospívá! Přidávejte na množství a intenzitě postupně a dopřejte organismu dostatek času přizpůsobit se novému režimu.
Aby aktivita byla užitečná a mohla být klasifikována jako "cvičení", musí být vynaloženo nezbytné úsilí.
Jako nejefektivnější se podle odborníků ukazuje 30-40 minut trvalé fyzické aktivity každý druhý den. Pokud chcete zhubnout, zkuste se soustředit nejen na to, jakého množství uloženého tuku se potřebujete zbavit. Regulace váhy je jen jedním z mnoha efektů, které cvičení přináší. Kumulativní účinky pravidelné pohybové aktivity jsou daleko silnější. Brzy se sami přesvědčíte! Mějte na paměti, že množství energie, jaké váš organismus využije, závisí na druhu tělesného pohybu, délce trvání, poměru svalové hmoty a tuku, věku, pohlaví a celkové fyzické kondici každého jedince. Určitě poznáte, že využíváte velké množství energie, protože vám začne být horko a nebudete stačit s dechem! Nyní jste připraveni začít. Již žádné další výmluvy... nabízíme pro každého něco!
První, čím každé ráno začnete je protažení každé části těla ještě vleže v posteli. Pak se budete cítit zcela probuzení a podaří se vám vstát mnohem rychleji.
Můžete vstávat o trochu dříve a dopřát si ranní plavání?
Zaparkujte auto dál než obvykle a jděte do práce pěšky.
Vystupte z autobusu o dvě stanice dříve a zbytek cesty jděte pěšky.
Upoutáni k psacímu stolu? Každou hodinu vstaňte, projděte se okolo místnosti a protáhněte se. Rozproudíte tak krev v celém těle. Zejména protažení je důležité, sedíte-li za psacím stolem delší dobu.
Místo výtahu vyběhněte po schodišti. Čím více schodů, tím lépe!
V době oběda si dopřejte krátkou procházku rychlou chůzí.
Pokaždé, když telefonujete, se postavte a stahujte hýžďové svaly.
Při domácích pracích si pusťte oblíbenou hudbu a provádějte je v rychlejším tempu
Hrajte si s dětmi častěji než dosud, vezměte je do parku, bavte se s nimi při fotbale či jiných míčových hrách.
Máte deset minut čas? Rychle vyběhněte a seběhněte ze schodů. Skvělá přestávka i v pracovní době!
Poslední, co vás večer čeká, jsou protahovací cviky. Protáhněte každý sval svého těla stejně, jako ráno!
Doporučujeme koupit menší fitness stroj, například stepper nebo stacionární kolo, i zde můžete vybírat ze široké nabídky.
Už máte nápad? Jak vidíte, vymyslet a zařadit do každodenního programu nějaký druh cvičení vůbec nemusí být nudné a rutinní. Věnujete-li fyzické aktivitě čas třikrát až čtyřikrát týdně, brzy pocítíte, jaké prospěšné účinky přináší. Jste připraveni pustit se do práce?
Chcete vědět, kolik energie organismus využívá pro různé druhy aktivity? Níže vedený seznam uvádí spotřebované kilojouly za hodinu činnosti:
Sezení - 360 kJ
Stání - 420 kJ
Pomalá chůze - 780 kJ
Mírně rychlá chůze - 1 260 kJ
Chůze po schodech nahoru a dolu - 2 280 kJ
Domácí práce - mezi 600 až 1 200 kJ
Zahradničení, tanec, jogging - 1 260-1 800 kJ
Plavání (kraul) - více než 1 800 kJ
1 kcal = 4,184 kJ
Udělejte tento měsíc výjimečným! Pokud budete chtít správně naplánovat své pohybové aktivity a doplnit je správnými potravinovými doplňky pro podporu činnosti svalů a rychlejší spalování tuků, kontaktujte nás.